SoN Dakika

Diriliş Ertuğrul Turgut Alp Ölmeli mi?

Çarşamba akşamlarının reyting rekortmeni olan dizisi Diriliş Ertuğtul’da bu hafta çok heyecanlı gelişmeler oldu.Albastı tam yakalandı içimiz soğudu derken yine elden kaçtı.Bu hiç hoş olmadı…Neyseki hainlerin ortaya çıkması ve halka ilan edilmesi çok güzeldi.

Diriliş Ertuğrul Yeni bölümünde neler olacak ?


Diriliş Ertuğrul 147. Bölüm Tanıtım


     Tam her şey iyi gidiyor derken yine bir Moğol istilası ve son sahne…
Ertuğrul’un yakalanması bir yana Turgut Alp’in ağır bir şekilde yaralanması oldukça  üzücü bir sahne olmasına sebep oldu.Peki şimdi ne olacak? Ertuğrul’un buradan sağ salim çıkacağı belli ya Turgut Alp? Eğer tarihimizden ilham alınarak yapılan bir dizi ise o zaman tarihimizi tam yansıtması gerekmez mi?
          Osmanlı rivayetlerine göre Turgut Alp, Osman Bey’in yanında bulunmuş,en yakın silah arkadaşıdır.Turgut Alp,İnegöl’ün fethinde görev alarak çok büyük başarılar elde etmiş yiğit bir kahramandır.Fetihe katkılarından  dolayı o dönemde İnegöl’e  Turgut İli denmiştir.

            Osman Bey’den sonra Orhan Gazi’nin de yanında savaşmış Bursa’nın fethini kolaylaştırmıştır.Turgut Alp tarihte yüzlerce savaşa katılmasına rağmen şehadete erememiştir.Orhan Bey zamanında bir dervişin yanında kalmış ve yaşlılıktan dolayı vefat etmiştir.
           Tarihimize bakıldığında Turgut Alp ölmemelidir!Sırf oyuncunun kişisel tercihleri ve istekleri yüzünden bir senaryo değiştirilmemelidir.Hele ki bu bir tarihi yansıtan filmse…(!)Turgut Alp önümüzdeki bölümde iyileşmeli, ayağa kalkmalı ve Kayılar için savaşmalıdır.Osman Bey dönemini anlatacak olan Burak Özçivit’in başrol  oynayacağı yeni sezon dizi filmde de rol alarak oyunculuğunu göstermeli,ölmesi gerekiyorsa  tarihe uygun olarak filmde de rolüne son verilmelidir.Aksi olduğu müddetçe izleyici yanlış bilgilendirilecek,tarihi film ve dizilere olan bakış açısını gözden geçirmek durumuna gelecektir.
                               
                                                                                                                  ELİF ÖZCAN
                                                                                                                  Eğitimci/Yazar

Hiç yorum yok

';