SoN Dakika

Diriliş Ertuğrul’un 147. Bölümü Reytinglerde İlk Sıradaydı.

Geçen bölümde Ertuğrul, Berke Han’ın gönderdiği casus Toruntay ile buluşmaya gitmiş, Moğol Casus Arıkbuka ve Albastının tuzağına düşmüştü. Mergen, Toruntay ve Dumrul orada şehit olmuş, Turgut ise ağır yaralanmıştı.

Diriliş Ertuğrul 147. Bölüm Özeti ve Analizi

Arıkbuka ve Albastı, Ertuğrul’u konuşturmak için kaçırır, gizli mağaraya götürürler ve orada işkence yapmaya başlarlar. Gündoğdu, Bamsı, Gündüz Alp ise Ertuğrul’un izini tüm Alplerle sürerler, cenk yerine geldiklerinde, şehitleri görür yıkılırlar. Bamsı son anda Turgut’un yaşadığını fark eder, Turgut Toruntay’ın üstünde ki gizli belgeleri, Ertuğrul’un ise Albastı ve Arıkbuka tarafından kaçırıldığını söyler ve kendinden geçer. Turgut Alpler ile obaya Artuk beyin yanına gönderilir.
Ertuğrul, mağarada Gündoğdu için hazırlanan tuzağı duyar, Arıkbuka’ın nökerleri Gündoğdu’nun yaklaştığı haberini verir ve ona tuzak hazırlar, Albastıya Ertuğrul’u diğer mağaraya götürmesini ister.
Abdurrahman, İlbilge Hatuna gider ve olanları anlatır, İlbilge Abdurrahman ve Alplerle Ertuğrul’u aramaya gider. Sırma abisinin yaşadığını obasındaki beylere söyler ve abimin intikamı için İlbilgeye Hatunluk yaptırmayacağız diye onları kendi tarafına çeker.
Kayı obasına getirilen Turgut’u gören Hayma ana çok üzülür, Ertuğrul’un kaçırıldığını öğrenirler ve tüm oba teyakkuza geçer.

Diriliş Ertuğrul 148. Bölüm Tanıtım


Diriliş Ertuğrul 148.Bölüm Fragmanı yayınlandı. Diriliş Ertuğrul Yeni bölümünde neler olacak?

Artuk bey Turgut için elinden geleni yapar, Söğüt İmamı Turgut’un başında Kuranıkerim okurken, Turgut onu rüyasında görür, İmam ona daha soyunu göreceksin der ve eliyle ona su uzatarak Ya Hayy (c.c)ismi şerifiyle iç der. Sudan bir yudum alan Turgut’a şifa olur ve gözlerini açar.
Albastı, Ertuğrul’u mağaraya götürürken Ertuğrul, Albastıya saldırır ve tam bu sırada İlbilge ve Abdurrahman yetişir. Ertuğrul tüm şehitlerim ve Turgut için diyerek Albastıyı kılıçtan geçirerek öldürür. İlbilge hatuna cenazeyi al ve obana götür, gerekeni yap der.
İlbilge Albastı( Beybolat)ın cenazesiyle obasına gelir, Sırma abisinin cesedini görünce hırsından intikam yemini eder.
Gündoğdu’ya tuzak kurulacağını bilen Ertuğrul tüm Alplerle onların yanına gider. Gündoğdu mağarayı bulur içeri girer, Arıkbuka içerdedir, akrep zehriyle hazırladığı dumanı verir fakat Gündoğdu hızlı hareket ederek mağaradan çıkar ve nökerlerle vuruşmaya başlarlar. Gündoğdu’yu öldürecekleri sırada Ertuğrul yetişir, abisi ve diğerlerini kurtararak obaya dönerler. Arıkbuka karmaşadan faydalanarak kaçar.
Obada onları bir sürpriz bekler, Turgut onları ayakta karşılar. Ertuğrul ve tüm oba dişe diş, kana kan, intikam yemini ederler.
Geçen haftaki yazımda Turgut Alpin ( Cengiz Coşkun)öldüğünü, askere gideceği için diziden ayrılacağını yazmıştım, zannediyorum izleyicilerin yoğun talebi üzerine Turgut alp yaşatıldı. Elbette bu duruma sizler gibi bende çok sevindim. Bakalım 148. Bölümde bizleri neler bekliyor.

Editör
Feride Özkılıç Tedik

Reyting tv yazarı
feridezkltdk@gmail.com

Hiç yorum yok

';